Plán obnovy je spoločnou reakciou krajín EÚ na silný pokles ekonomiky v dôsledku pandémie COVID-19. Jeho hlavným cieľom je podporiť reformy a investície, ktoré jednotlivým členským štátom, teda aj Slovensku, umožnia začať opäť dobiehať životnú úroveň priemeru EÚ.
Zodpovednosť za plnenie slovenského plánu obnovy nesie Úrad vlády SR. Ten riadenie jednotlivých investícií a reforiem preniesol na viacero vykonávateľov, respektíve na príslušné ministerstvá.
Osobitým komponentom Plánu obnovy je REPower EU. Vznikol v roku 2022 ako reakcia na ťažkosti a narušenie globálneho trhu s energiou spôsobené inváziou Ruska na Ukrajinu. Jeho účelom je zelená transformácia. V slovenskom pláne obnovy je cieľom zníženie celkovej závislosti od dovozu fosílnych palív z Ruska a zvýšenie energetickej bezpečnosti.
Projekty spoločnosti SEPS financované z komponentu REPowerEU
- Zvýšenie transformačného výkonu medzi prenosovou sústavou a regionálnymi distribučnými sústavami prostredníctvom nového transformátora
- Modernizácia prenosových vedení
Oba projekty zabezpečujú implementáciu prvých dvoch častí Investície 1 – Modernizácia a digitalizácia prenosovej sústavy a regionálnych distribučných sústav komponentu REPowerEU.
Prvá časť uvedenej investície je realizovaná prostredníctvom projektu Zvýšenie transformačného výkonu medzi prenosovou sústavou a regionálnymi distribučnými sústavami prostredníctvom nového transformátora. Zameriava sa na posilnenie a zvýšenie transformačného výkonu medzi prenosovou sústavou a distribučnými sústavami. Ukončenie implementácie tejto investície je naplánované do konca 2. štvrťroka 2026.
Investícia do modernizácie elektrických staníc prinesie:
- výmenu transformátorov vrátane zvýšenia transformačného výkonu najmenej o 150 MVA;
- prechod sieťovej elektrickej stanice z napäťovej úrovne 220 kV na 400 kV na prenosovej úrovni;
- zabezpečenie diaľkového riadenia elektrickej stanice z národného dispečingu slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy (SEPS) a
- inštaláciu kompenzačných tlmiviek, čím sa zvýši schopnosť regulovať napätie v prenosovej sústave.
Druhá časť uvedenej investície zahŕňa modernizáciu prenosových vedení zaisťujúcu bezpečnosť dodávok vzhľadom na rastúci dopyt po prenosovom výkone v dôsledku integrácie OZE do sústavy. Zámerom investície je modernizovať komponenty existujúcich vedení s cieľom zvýšiť prúdové zaťaženie, prenosový výkon a zachovať spoľahlivú prevádzku. Prispeje k zlepšeniu celkovej výkonnosti elektrizačnej sústavy zmiernením preťaženia prenosových vedení. Investícia má zároveň silný cezhraničný rozmer, keďže pomáha zachovať cezhraničný prenos elektrickej energie medzi susediacimi členskými štátmi a podporuje aj toky elektriny z OZE medzi severom a juhom Európskej únie.
Cieľom je modernizovať 250 km vedení. Renovácia sa plánuje v rámci sústavy prevádzkovanej slovenským prevádzkovateľom prenosovej sústavy (SEPS) a jej súčasťou bude modernizácia komponentov (izolačné prvky, izolácia, vodiče) elektrických prenosových vedení s veľmi vysokým napätím.
Druhá časť investície je realizovaná prostredníctvom projektu Modernizácia prenosových vedení. Ukončenie jej implementácie je naplánované do konca 4. štvrťroka 2025.
Financovanie oboch projektov je realizované prostredníctvom tzv. refundácie, t. j. spoločnosti SEPS sú na základe preukázania vynaložených oprávnených nákladov tieto dodatočne preplatené. Základnou podmienkou refinancovania je naplnenie míľnikov a cieľov vytýčených v slovenskom pláne obnovy.
Aktuality k projektom SEPS realizovaných z REPowerEU
Uvedené projekty sú financované z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky v rámci Investície 1 – Modernizácia a digitalizácia prenosovej sústavy a regionálnych distribučných sústav.